Najważniejsze angielskie słówka

Dzięki badaniom Ultratex obejmujących dialogi (tysiące odcinków seriali i filmów brytyjskich i amerykańskich) znaleźliśmy najważniejsze słowa angielskie (najważniejsze czyli najczęściej występujące) dla sprawnej komunikacji w języku angielskim. W tym artykule podzielimy się wnioskami z naszych badań i przybliżymy strukturę słów języka angielskiego wykorzystywanego w codziennej komunikacji.

Słowa podstawowe i ich znaczenie

Ważnym i podstawowym wnioskiem z badań jest fakt, że w języku angielskim istnieje grupa słów, która jest kluczowa dla struktury wypowiedzi i zorientowania się w jej tematyce. Te kluczowe angielskie słowa nazwaliśmy słowami podstawowymi. Słowa podstawowe są dla języka angielskiego tak jak szkielet dla człowieka. Odpowiadają one za zrozumienie podstawowych faktów i często służą także do nadania zdaniu struktury a nie znaczenia. Wyodrębnienie słów podstawowych jest unikalne. Żaden inny wydawca nie podzielił w ten sposob słów, a ma to fundamentalne znaczenie dla nauki języka angielskiego. Z naszych badań wynika, że bez znajomości tzw. słów podstawowych nauka innych angielskich słów jest o wiele mniej skuteczna, ponieważ bez słów podstawowych nie można stosować całego wachlarza metod przyswajania materiału. Z dokładniejszym opisem i szczegółową listą słów podstawowych można zapoznać się w osobnym artykule. Bardzo serdecznie zapraszamy do zapozanania sie z tym artykułem . Na pewno będzie on ciekawą lekturą nawet dla osób nie mających zamiaru stosować metody Ultratext. Uświadomią sobie, które słowa są kluczowe dla struktury tworzenia wypowiedzi w języku angielskim. W ponizszym artykule skupimy się jednak na ogólnym opisie słów podstawowych, wskazaniu ich funkcji oraz pokazaniu wagi jaką stanowią w języku codziennej komunikacji (bo taki język obejmowały nasze badania).

Słowa podstawowe Udział w całości
Zaimki osobowe podmiotowe 13%
Czasownik to be 8%
the, a, an 5%
Zaimki osobowe dopełnieniowe 3%
Przymiotniki dzierżawcze 3%
No, Yes, Not 3%
That, This 2%
Pozostałe 13%
Słowa podstawowe razem 50%

Słowa podstawowe (tzn. te słowa angielski, ktore zakwalifikowaliśmy do tej grupy) stanowiły ponad połowę wszystkich słów angielskich w naszej analizie. Niektóre z nich były szczególnie istotne. Absolutnie kluczowe były zaimki osobowe podmiotowe (szczególnie najprostsze słowo angielskie "I") oraz czasownik to be, który nie dość, że sam niósł znaczenie, ale był często składową budowanych wielu czasów angielskich. Badania wykazały, że tylko te dwie grupy słów stanowiły nieco ponad 20% słów angielskich użytych w badanych tekstach. Poglądowe zestawienie najważniejszych angielskich słów podstawowych znajdziecie w tabeli obok. Zachęcamy również do lektury szczegółowych danych o angielskich słowach podstawowych w osobnym artykule.

Słowa znaczeniowe czyli te, które nadają znaczenie wypowiedzi

Trzeba jednak pamiętać, że słowa podstawowe powinny być traktowane głównie jako słowa strukturalne, swego rodzaju szkielet wypowiedzi. Prawdziwe znaczenie tekstom nadaje pozostałe 50% słów z naszego badania. Jeżeli czytaliście już jak stworzono metodę ultratext to wiecie, że kolejno następujących po sobie najważniejszych 500 słów (poza słowami podstawowymi) oraz słowa podstawowe stanowią razem około 80% słów w badanej przez nas bazie ponad 30 milionów słów. To oznacza, że ze słowami podstawowymi i 500 słowami Ultratext będziecie w stanie zrozumieć 80% tekstu angielskiego. Jakie są te najważniejsze słowa angielskie. Zaraz wyjaśnimy część zagadki, ale najpierw chcielibyśmy zwrócic uwagę na bardzo ważną kwestię, którą dotąd upraszczaliśmy.

Chodzi o to, że w naszych badaniach nie staraliśmy się znaleść najważniejszych słów angielskich, bo w wielu wypadkach byłoby to mylące, ale najważniejsze znaczenia angielskich słów. Jaka jest różnica? Otóż wyjaśnimy to na przykładzie słowa "cause". Słowo to ma dwa główne znaczenia. Jedno z nich to "przyczyna", a drugie "ponieważ". Kiedy ktoś mówi wam że "cause" to jedno z najważniejszych słów angielskich, ponieważ w jego bazie pojawiało się często to robi Was w balona, gdyż to słowo ma dwa główne znaczenia. To nie jest jedno słowo! To są dwa słowa! My takiego błędu nie popełniamy. W bazie słów ultratext są słowa o jednym znaczeniu! To jest unikalne na rynku (chociaż wymagało bardzo długotrwałej analizy). Zapoznajcie się z naszą metodą nauki słówek już teraz za darmo.

kontakt@ultratext.pl