Jak uczyć się angielskiego?

Takie pytanie chodzi po głowie wielu, którzy próbowali nauczyć się angielskiego i niby coś tam umieją, ale nie czują się pewni w używaniu języka angielskiego. Naszym zdaniem bardzo ważnym elementem, który się pomija podczas nauki angielskiego jest pewność naszej wiedzy. Musimy bowiem być pewni czego się nauczyliśmy. Nie możemy sobie pozwolić na choćby moment wahania. Szczególnie ważne jest to przy posługiwaniu się angielskim w mowie, mniej istotne podczas pisania.

Jak uzyskać pewność posiadanej wiedzy?

Naszym zdaniem do skutecznej nauki angielskiego potrzebne są naprawdę solidne fundamenty oparte na bardzo dobrze opanowanych podstawach gramatycznych i najbardziej użytecznym słownictwie. Naszym zdaniem nie ma potrzeby nawet na dość zaawansowanym poziomie łamać sobie głowy skomplikowanymi strukturami gramatycznymi. O wiele lepszy skutek dla naszej znajomości języka angielskiego odniesie nauka więcej ilości słówek.

Pewność wiedzy osiągamy poprzez kilka elementów. Po pierwsze angielskiego powinniśmy się uczyć ze źródeł, które uważamy za wiarygodne. Powinny to być książki gramatyczne, książki ze słownictwem, a także programy komputerowe ze starannie wyselekcjonowanym słownictwem. Unikajmy wszelkich niepewnych źródeł (szczególnie internetowych) gdzie rad na temat gramatyki udzielają użytkownicy i gdy zestawy słówek angielskich są również przez nich tworzone.

Zostało również udowodnione, że nauka ze źródeł które możemy znaleźć materialnie (np. na kartce papieru, w zeszycie lub w książce) człowiek podświadomie traktuje jako bardziej „pewną” wiedze niż wiedza zgromadzona wirtualnie (w pamięci komputera, telefonu itp.) . Dlatego nawet jeżeli ze względów praktycznych lubimy uczyć się za pomocą programów komputerowych to jednak dobrze jest również prowadzić swój własny rejestr słówek, a także notatki na temat zagadnień gramatycznych w języku angielskim. Pozwala to na umiejscowienie przez nasz mózg materiału w przestrzeni co zwiększa komfort wiedzy i szybkość zapamiętywania materiału. Ćwiczenia i konsekwencja

Nic lepiej nie działa niż powtarzanie i konsekwencja w nauce pod warunkiem oczywiście kiedy uczymy się w sposób uporządkowany i materiału, który uważamy świadomie i podświadomie jako „pewny” (patrz punkt powyżej). Efektywne powtarzanie słówek angielskich zostało już wyczerpująco przedstawione w artykule o rejestrze lub zeszycie słówek angielskich. Zainteresowanych szczegółami na ten temat zapraszamy do lektury tamtego artykułu. Co do powtarzania gramatyki, bardzo poważną rolę odgrywają tu ćwiczenia w posługiwaniu się czasami języka angielskiego. Ćwiczenia można robić zarówno w formie materialnej jak i niematerialnej. Ćwiczenia na różnych portalach i kursach internetowych poświęconych nauce języka angielskiego są tutaj zalecane. Mózg wymaga bowiem jedynie zakotwiczenia materialnej wiedzy natomiast ćwiczenia mogą się odbywać bez materialnego produktu.

Partner w nauce angielskiego

Bardzo ważną rolę w nauce angielskiego odgrywa również wspierająca nas w wysiłku osoba. Najlepiej gdyby była to osoba, która również uczy się angielskiego, ale jest o poziom wyżej od nas. Wtedy zyskujemy dodatkowe źródło informacji jeżeli pojawi się problem, którego nie potrafimy rozwiązać. Taka osoba może posłużyć również jako partner w konwersacji, a także w pozyskiwaniu materiałów do nauki. Polecamy jednak by partner w nauce angielskiego nie był nam osobą bliską, przyjacielem ze szkoły lub z innego miejsca. Wtedy nauka angielskiego może zejść na dalszy plan, a tego przecież nie chcemy. Idealnie partner do nauki języka angielskiego powinien być osoba poznaną właśnie w tym celu. Najlepiej znaleźć taka osobę przez internet. Optymalnym rozwiązaniem będzie również sytuacja gdy partner do nauki angielskiego będzie innej narodowości i jedynym językiem jakim będziecie się mogli porozumieć będzie właśnie angielski. Dobrze jest również poznać osobę, która jest dla nas pociągająca intelektualnie, posiada ciekawe poglądy i podobne zainteresowania. Oczywiście wasze kontakty nie musza ograniczać się do maili, czata albo rozmów przez skype’a. Można bowiem do nauki angielskiego wykorzystać także gry on-line, które umożliwiają swobodna komunikację. Pamiętajmy jednak, że gramy żeby się uczyć angielskiego, a używamy angielskiego żeby grać. Wydaje się to niewielkim rozróżnieniem, ale jednak jest kluczowe. Gra online ma być bowiem jedynie pretekstem i powodem do dyskusji w języku angielskim. Nie możecie pozwolić, żeby akcja na ekranie stała się ważniejsza od waszych postępów w nauce.

Wyznacz sobie cel

Bardzo ważnym elementem nauki angielskiego powinien być jakiś cel. Optymalnie powinien być to któryś z certyfikatów znajomości języka angielskiego na określonym poziomie. Zalecamy tutaj certyfikaty języka ogólnego. Proponujemy także by oprócz zdobywania certyfikatów a języka angielskiego pozwolić sobie na nagrody za postępy w nauce. Pozwólmy sobie kupić nowe ubranie, rower lub inna rzecz, której pragniemy. Nagradzanie spełnia tutaj bardzo ważną funkcje motywowania do nauki angielskiego.

Podsumowując starajmy uczyć się angielskiego z pewnych źródeł, bądźmy konsekwentni w nauce, wyznaczajmy sobie cele i nagradzajmy się za sukcesu. Na efekty takiego sposobu nauki angielskiego nie będziemy długo czekać.

kontakt@ultratext.pl