Idealny program do nauki słówek

Celem twórców serwisu www.ultratext.pl jest stworzenie najlepszego w Polsce narzędzia do nauki słówek. Mamy zamiar utworzyć program dla początkujących i zaawansowanych i propagować najnowsze techniki i sposoby na zapamiętywanie słówek. Nasza filozofia odbiega jednak od nowości typu gry logiczne ze słówkami angielskimi tylko skupić się na narzędziu, które służy do prawdziwej i skutecznej nauki angielskiego.

Pierwszy etap naszego przedsięwzięcia już zrealizowaliśmy. Powstał serwis proponujący uczniom metodę Ultratext, która pozwala na naukę 500 najważniejszych słów angielskich (wyjąwszy słowa podstawowe). Metoda ta wykorzystuje przygotowane przez specjalistów zabawne teksty angielskie (tzw. ultratexty), które składają się niemal w całości ze słów podstawowych oraz 500 najważniejszych słów angielskich. Metoda Ultratext pozwala na nauczenie się absolutnych podstaw słownictwa, które umożliwia rozwój za pomocą bardziej zaawansowanych metod. Każde słówko można odsłuchać, a także po każdym etapie ultratextu (których jest 20) użytkownik jest nagradzany możliwością obejrzenia wysokiej jakości krótkiego filmiku. Jest to nagroda za wysiłek i chwila relaksu, na która zasługuje każdy po dobrze wykonanej pracy polegającej na nauce angielskiego.

Kolejnym etapem w pracy nad programem nauki słówek angielskich było wykonanie tematycznych baz słówek angielskich. Nasze bazy słówek różnią się jednak od zestawów słów dostępnych wszędzie indziej w internecie. Różnice polegają na dwóch albo nawet trzech rzeczach (w przyszłości, kiedy wykonamy swoje plany różnic będzie o wiele więcej). Po pierwsze nasze słówka angielskie są bardzo starannie dobierane, nie idziemy po najmniejszej linii oporu i nie tworzymy baz takich słówek jak np. ZWIERZĘTA i nie wrzucamy tam wszystkich zwierząt jakie znajdziemy w słowniku. Nasze podejście jest takie, że tworzymy tematyczne bazy słówek, które są naprawdę przydatne dla przeciętnego użytkownika języka angielskiego i mamy bazy takie jak TRANSPORT, ZDROWIE, RODZINA, FINANSE, EDUKACJA, Wojskowość, sport, kuchnia i gotowanie oraz wiele, wiele innych. Po drugie nasze zestawy słówek zawsze są podzielone na zestawy słów podstawowych oraz słówek dla zaawansowanych uczniów języka angielskiego. Po trzecie (coraz więcej programów do nauki słówek posiada taką opcję) nasze słówka angielskie można odsłuchać. Pomaga to w nauce skutecznej nauce wymowy slówek angielskich oraz pomaga w rozumieniu angielskiego ze słuchu.

Obecnie nasze bazy słów angielskich zawierają ponad 700 słów i jest ich kilkanaście. Chcemy powiększyć ilość baz do kilkudziesięciu i rozszerzyć bazę słów do 5000. Jest to zadanie, które będziemy realizować do końca 2014 roku. Oprócz tego mamy projekt, by każda baza słówek angielskich była wyposażona w przynajmniej jeden ultratext, który pozwalałby w szybszy i przyjemniejszy sposób powtórzyć daną bazę słówek angielskich.

Następną funkcjonalnością każdej bazy naszych słówek angielskich będzie również możliwość dodania słówka w sposób automatyczny do indywidualnej bazy słówek zarejestrowanego użytkownika za pomocą jednego kliknięcia. Pozwoli to w łatwy sposób na utworzenie zestawu słówek, które w szczególny sposób interesują danego użytkownika. Druga możliwością jest chęć zbierania słówek, których się nie zna.

Kolejnym dużym projektem jaki chcemy przeprowadzić jest stworzenie systemu do nauki słówek angielskich opartym na indywidulanej bazie słówek każdego użytkownika. System będzie generował powtórki dla każdego użytkownika indywidualnie na podstawie wyników nauki słówek, a także na podstawie ustanowionych parametrów. Planujemy również możliwość hierarchizacji słówek w indywidualnej bazie użytkownika. Niektóre ze słówek użytkownik będzie mógł oznaczyć jako ważne i one będą selekcjonowane do powtórek częściej. Nauka słówek za pomocą takiego systemu, którego prototyp już opracowaliśmy powinna być bardzie skuteczna. Parametry ustawienia programu do nauki słówek będą klarowne i będą umożliwiać kontrolę nad programem każdemu użytkownikowi.

Kolejną planowaną innowacją jest wprowadzenie kontekstu dla konkretnych znaczeń słówek obok słówka, którego się uczymy. Jedno, albo dwa zdania kontekstu powinny pomóc użytkownikowi w zapamiętaniu słowa angielskiego o wiele bardziej skutecznie.

Oprócz powyższych projektów mamy również propozycję dla fanów gier komputerowych. Planujemy zaadaptowanie do nauki słówek angielskich jednej z angielskich gier RPG albo gier przygodowych. Oczywiście mamy na myśli grę „abandonware” czyli grę, do której prawa autorskie wygasły i będziemy mogli ją oferować za darmo na naszej stronie. Planujemy zorganizować to w taki sposób, że będziemy dostarczać słówka angielskie występujące na różnych etapach gry. Użytkownik nauczywszy się słówek z pierwszego etapu będzie znał wszystkie słowa występujące w tym pierwszym etapie i będzie mógł swobodnie grać w dana grę bez potrzeby używania słownika. Pozwoli to mu powtórzyć słówka angielskie w przyjemny sposób. W przypadku trudności z przejściem dalej w grze na stronie będzie dostępna solucja. W końcu nie chodzi tutaj o trudności w pokonywaniu przeszkód w grze, a naukę słówek angielskich.

Mamy nadzieję, że wszystkie zgromadzone powyżej planu uda nam się zrealizować jak najszybciej. Na pewno pozwoli to na naukę słówek angielskich szybciej i wydajniej. Mamy nadzieję, ze nasze pomysłu pomogą jak największej ilości osób.

kontakt@ultratext.pl