Szybka nauka słówek angielskich

Szybka nauka słówek angielskich to marzenie każdego uczącego się tego języka. Istnieje wiele metod, które niby pozwalają na szybka naukę słówek angielskich, ale doświadczenie wskazuje, że to jest sposób na krótka metę. Dobry jest do zakuwania i zapominania, a przecież tak nie chcemy się uczyć, bo to zmarnowany czas. Nauka słówek angielskich to proces.

Najszybsza nauka słówek jest niestety nauką systematyczną. O wiele lepiej nauczyć się 100 słówek w ciągu tygodnia w równych porcjach niż 100 słówek w ciągu jednego dnia. Mózg inaczej wtedy procesuje informacje, nie jest przeładowany i słówka angielskie zapadają w pamięci na dłużej. Niestety każda nauka słówek bez względu na metodę wymaga powtarzania i praktyki. I największym problemem jest tutaj znalezienie takiej metody powtarzania słówek, która stanie się najmniej monotonna. Angielski jak każdy język obcy jest językiem, w którym słówek należy uczyć się w kontekście. Dlatego oprócz nudnego powtarzania słówka po słówku starajmy się łączyć słówka, których się uczymy w pary, a później zdania. Optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście stworzenie tekstu angielskiego, który będzie interesujący, krótki i naszpikowany słówkami, których chcemy się nauczyć.

Taki właśnie cel postawił sobie zespół ultratext. Chcemy zbudować dla każdej z naszych baz słówek języka angielskiego odpowiednie ultratexty służące do powtarzania słówek. Chcemy by połowa słówek użytych w tym tekście były słowami angielskimi z danego zestawu słówek angielskich. W naszej opinii taki sposób na powtórkę, a także naukę słówek jest bardzo skuteczny i o wiele mniej monotonny niż powtarzanie pojedynczych słówek angielskich lub specjalnie skonstruowanych zdań angielskich.

Szybka nauka słówek angielskich wymaga skupienia i poświęcenia nauce odpowiedniego czasu. Trzeba jednak zastanowić się nad pewnym faktem. Trzeba zastanowić się jakie słówka angielskie są nam naprawdę potrzebne. Nie należy uczyć się słówek angielskich „na ilość”, ale zastanowić się nad tym jakie słówka są nam potrzebne. Jeżeli potrzebujemy słówek angielskich na rozmowę kwalifikacyjną, by udowodnić swoją znajomość angielskiego potrzebne będą nam słówka służące opisywaniu naszej poprzedniej pracy, naszych doświadczeń z nauki, naszych cech osobowości, naszych potencjalnych zachowań w danych sytuacjach często występujących w miejscach pracy itp. Nikt nie będzie zadawał nam pytań gramatycznych ani zwracał uwagę na drobne potknięcia gramatyczne. Do odbycia takiej rozmowy potrzeba nam szerokie słownictwo i kilka godzin rozmawiania samym ze sobą lub rozmowy z zaprzyjaźniona osobą. Słownictwo angielskie do takiej rozmowy musimy jednak zbudować sobie sami.

Szybka nauka słówek języka angielskiego wymaga również różnorodności metod stosowanych do ich nauki. Po pierwsze powinno uczyć się słówek w różnej kolejności, gdyż mózg często zapamiętuje kolejność słów co daje nam złudne poczucie znajomości słów. Po drugie należy uczyć się słów zadając pytanie po angielsku i po polsku naprzemiennie. Po trzecie należy w pierwszym etapie nauki słówek bardzo zwracać uwagę na pisownie słówek, a także wymawiać słowa w czasie ich pisania. Po czwarte powinno uczyć się słówek metodą testową (niektóre programy do nauki słówek np. ultratext mają taką funkcjonalność). Nie dość, że uczymy się słówek to także omiatamy wzrokiem inne potrzebne nam słówka angielskie co zwiększa skuteczność nauki słownictwa. Krytycznie również oceniamy metody nauki słówek polegające na zabawie, różnego rodzaju grach i fajerwerkach. To nie jest szybki sposób na naukę słówek. Jeżeli gra jest na tyle ciekawa, ze to ona nas przyciąga do nauki słówek (chodzi tu o różnego rodzaju gry logiczne) to nauka słówek schodzi na dalszy plan. Mózg inaczej wtedy pracuje. Innego rodzaju sprawa jest wtedy kiedy angielski jest językiem gry komputerowej z dużą ilością języka pisanego, dialogów (często ównież słyszanych). Wtedy nauka słówek angielskich jest nieodzowna do zrozumienia gry i gra stanowi powód motywujący do nauki angielskich słówek. Ideałem jest sytuacja kiedy grający tworzy bazę słówek angielskich potrzebną do zrozumienia danej gry. Niestety nauka angielskiego tym sposobem jest dostępna jedynie dla osób, które posiadają już co najmniej podstawowe umiejętności gramatyczne i przynajmniej średniozaawansowane słownictwo. Do gry ze skomplikowanymi dialogami i fabułą nie możemy siadać, gdy nie znamy podstawowych słów. Jest to zbyt frustrujące i na pewno nie pomoże w nauce. Może być to jedynie skuteczne gdy gra jest wspaniała, a uczeń bardzo zdeterminowany (wtedy daje to też wspaniałe i szybkie efekty).

Żeby przejść do bardziej zaawansowanych metod nauki słówek angielskich (jak na przykład granie w gry w angielskiej wersji językowej wspomniane powyżej) to należy nauczyć się podstawowej gramatyki angielskiej oraz podstawowych słów angielskich oraz kilkuset najczęściej występujących słów angielskich . Takie możliwości daje metoda ultratext, która dostępna jest na stronie www.ultratext.pl.

Podsumowując trzeba stwierdzić, że najszybsza nauka słówek angielskich jest wtedy, kiedy proces nauki jest systematyczny, skoncentrowany na najważniejszych dla nas słówkach angielskich (mamy wtedy poczucie, że uczymy się rzeczy istotnych co nie jest bez znaczenia), prowadzony różnymi metodami (testowa, metoda oceny znajomości, metoda wpisywania), a także słówka powinny być uczone i powtarzane w różnej kolejności i najlepiej zarówno w grupach i osobno. Dobrze jest również uczyć się słówek w tekstach angielskich bez względu czy są specjalnie skonstruowane z konkretnych słówek (co jest jednak o wiele bardziej skuteczne), czy też może są to teksty występujące „naturalnie” w prasie anglojęzycznej lub prasie innych krajów jednak pisanej po angielsku. Świetnym wyjściem jest również czytanie tekstów po angielsku, które maja identyczne artykuły napisane w dwóch językach (często można dostać takie gazety na lotniskach), albo po prostu wyszukać takie strony w internecie, które maja polska i angielska wersje językową.

Przykro nam jeżeli jesteście zawiedzeni konkluzja tego artykułu. W naszym przekonaniu nie istnieje cudowna metoda, która nauczy was wielu słów angielskich bez wysiłku. Najważniejsze jest, by nauka słówek była systematyczna, wtedy automatycznie staje się szybka.

kontakt@ultratext.pl